املای فارسی پایه اول و دوم

املای فارسی نوبت دوم کلاس اول

چون روز شد گفتم این چه حالت بود ؟ گفت:بلبلان را شنیدم که به  نالش در آمده بودند از درخت و کبکان در کوه و غوکان در آب و بهایم در بیشه اندیشه کردم که مروت نیست همه در تسبیح و ما به غفلت خفته.

زیبایی طبیعت منحصر به گل و سبزه نیست ،گاه شاید خاربنی که در سینه کویر رو ئیده  و یا یک گل وحشی که در عمق درّه ای از دل سنگ سر بر آورده یا تک درختی که در بیابان برای آااب به انتظار باران نشسته است،زیبایی و شکوهی کمتر از جنگل های سرسبز و انبوه ندارد.

کتاب همیشه در اختیار ماست و اسرار و رموز آن پیوسته قابل بررسی و پی جویی است .

میرک نقاش گفت : نزدیک بود طبق های زر را به حاضران نثار کنم . این لطف و زیبایی  قدری  در آن مجلس را تحت تاثیر قرار داد که آفریننده ی آن  را تحسین کردند ، و به او هدایایی ارزنده بخشیدند. او بعد  ها « مانی ثانی » لقب گرفت.

دکتر حسابی به زبان های عربی ،فرانسه  انگلیس و آلمانی مسلّط بود . وی به زبن فارسی عشق میورزید  و معتقد بود که ما بایدد علم را در  دانشگاه ها به زبان فارسی تدریس کنیم .

ای پسر اگر طالب علم باشی پرهیز گار و قانع باش و علم  اوسست و دنیا دشمن و بردبار است .

 

املا فارسی نوبت دوم پایه دوم

همچنان که بالا میرفت ابر ها سایه ی خود را از دست میدادند و به صورت امواج سفید و پاکیزه از کنار او می گذشتند . در زیر هواپیما طوفان هنوز دنیای  دیگری می ساخت ، آکنده از گرد باد و رعد و برق .

مسجد جامع سنندج از بنا های دیدنی این شهر است و ازحیث نوع معماری و کاشی کاری های زیبا و خطوط  خوش نقشی که بر سنگ های مرمر  ان رسم شده زیبایی کم نظیری دارد.

در جمله ی کار ها اسراف مذموم است . از آن چه اسراف تن را بکاهد  و نفس را برنجاند و عقل را برماند و زنده را بمیراند و خدای عزّو جلّ  اسراف را بدین سبب دشمن دارد.

زندگی این بانوی نام دار که دو بار جایزه نوبل را گرفت سرشار از امید و کوشش بود . او آغاز نوجوانی را با رنجی سخت و طاقت فرسا گذراند و به بزرگ ترنین مقام علمی جهان نایل شد. هیچ گاه شهرت و افتخار او را فریفته نساخت.

 مسلمین در صنعت کار هایی انجام دادند که بعد ها به دست غربی ها کامل تر شد.انواع ساعت های آبی لا اقل از عهد هارون الرّشید نزد مسلمین رواج داشت . اسیای بادی قرن ها قبل از آن که در اروپا بوجود آید در ممالک شرق اسلامی معمول بود.

/ 0 نظر / 51 بازدید